Nie podoba mi się grzejnik w mojej łazience. Co mogę zrobić?

Grzejnik łazienkowy to element pomieszczenia spełniający funkcję nie tylko grzewczą, ale także z racji swoich gabarytów, niezwykle istotny aspekt estetyczny aranżacji wnętrza. Najczęściej jednak nie mamy wpływu na zastany wygląd grzejnika łazienkowego – kupując mieszkanie, czy to od dewelopera czy z rynku wtórnego, grzejnik dostajemy w pakiecie.

Co możemy zrobić jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań estetycznych?

 Grzejnik Fiona w kolorze RAL 6000

Po pierwsze – wymienić na nowy model

Decyzja o wymianie grzejnika na nowy model pociąga za sobą konieczność podjęcia kolejnych, dotyczących zmiany położenia mocowań grzejnika oraz typu podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. Mamy do wyboru trzy możliwości:

Zawęzić poszukiwania do modelu grzejnika, który będzie posiadał identyczne podłączenie c.o. oraz rozstaw mocowań jak nasz obecny grzejnik. W takim przypadku po określeniu parametrów cieplnych grzejnika (dokumentacja techniczna lokalu) powinniśmy precyzyjnie, z dokładnością do jednego milimetra, wymierzyć odległości jego mocowań w pionie i poziomie oraz określić typ podłączenia c.o. Następnie, podczas poszukiwań nowego modelu należy wziąć pod uwagę: w pierwszej kolejności parametry techniczne (moc grzewcza), a dalej typ podłączenia c.o. i położenie przyłączy oraz rozstaw mocowań do ściany. W przypadku grzejników Terma wszystkie informacje znajdują się w tabelach i na rysunkach technicznych. Rozstawy położenia mocowań w wybranych wymiarach dla modelu grzejnika, określone są symbolami D (rozstaw mocowań w poziomie) i E (rozstaw mocowań w pionie). Wymiary podłączenia c.o. również określone są w tabeli technicznej, należy je odczytać z pomocą rysunku technicznego (w zależności od typu podłączenia c.o. odczytać należy odpowiedni wymiar z tabeli, np. typ podłączenia SX – dolne boczne, określony jest wymiarem C2).

Znalezienie modelu grzejnika, który spełni wymogi związane z parametrami grzewczymi oraz technicznymi może okazać się nie lada wyzwaniem. Dla osób, które nie znalazły w naszej ofercie grzejnika odpowiadającego ich potrzebom, oferujemy możliwość wyprodukowania wersji „szytej na miarę”, np. o innym niż standardowy rozstaw mocowań. O szczegóły należy dopytać naszych sprzedawców w regionie (dane kontaktowe znajdują się w zakładce KONTAKT 

Inne rozwiązanie, które pozwoli nam poszerzyć możliwości wyboru odpowiadającego nam modelu grzejnika to decyzja o zmianie położenia jego mocowań.

W takim przypadku musimy liczyć się z koniecznością naprawienia otworów po dotychczasowych mocowaniach. Jeśli grzejnik zawieszony był na ścianie malowanej, bez okładziny z płytek ceramicznych, naprawa nie będzie skomplikowana. W przypadku okładziny z płytek lub gresu, musimy liczyć się z koniecznością ich skucia i położenia nowych. Poszukując nowego modelu grzejnika możemy jednak, poza parametrem cieplnym, uwzględnić jedynie wymagany typ podłączenia.

Sprawdź jakie rodzaje przyłączy c.o. dostępne są dla modeli grzejników TERMA

Największe możliwości wyboru nowego modelu grzejnika daje decyzja o całkowitej zmianie typu podłączenia grzejnika do instalacji centralnego ogrzewania.

Skutkuje ona koniecznością zmiany w wyprowadzaniu przyłączy z ciepłą wodą zasilającą grzejnik oraz jej powrotem do instalacji c.o. W takim przypadku zwykle konieczna jest pomoc fachowca, nie uda się także uniknąć rozkucia ściany. Ingerencja w ścianę związana ze zmianą w przyłączach do sieci c.o. niejako przy okazji daje możliwość naprawy otworów po mocowaniu grzejnika. Możemy więc dowolnie wybierać wśród modeli grzejników sugerując się jedynie parametrem cieplnym oraz własnym gustem, fachowiec dostosuje przyłącza c.o. do naszej wizji.

Jeśli ze względu na dostepność fachowca potrzebujesz grzejnik od ręki lub nie chcesz czekać na jego wyprodukowanie, a Twoim potrzebom nie odpowiada żaden grzejnik z oferty outletowej, możesz sprawdzć jakie grzejniki dostępne są od ręki u naszych Partnerów Handlowych.

Sprawdź, jakie grzejniki dostępne są od ręki do zamówienia u Partnerów Handlowych TERMA

 

 Grzejnik Fiona w kolorze RAL 3011

Po drugie – poddać liftingowi obecny grzejnik

Co jeśli nie chcemy wymieniać grzejnika na nowy? Możemy poddać go liftingowi. To rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników nie tylko wśród oszczędnych, ale również wśród wszystkich osób dbających o środowisko. Jeśli nasz grzejnik nie uległ korozji, ale zależy nam na zmianie jego wyglądu, najprostszym sposobem dopasowania go do stylistyki łazienki jest jego przemalowanie. Terma oferuje usługę malowania, a wybierać można spośród bardzo szerokiej palety barw:

  • 191 kolorów z palety RAL (każdy kolor dostępny jest w wersji standardowej z połyskiem, matowej oraz bardzo matowej – soft);
  • wykończenia specjalne Terma - farby proszkowe;
  • wykończenia premium Terma – farby mokre możliwe do zastosowania po konsultacji z naszym technologiem.

Przemalowanie grzejnika  nie wymaga zmiany położenia mocowań grzejnika i daje gwarancję, że grzejnik spełnia parametry cieplne wymagane dla danego pomieszczenia (przy założeniu, że zostały one wyjściowo prawidłowo skalkulowane). Nie jest wymagana również zmiana armatury, przy czym może okazać się, że z odświeżoną wersją grzejnika lepiej współgrały będą nowe zawory. 

Sprawdź, jak dobrać zawory do grzejnika?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wymieniając grzejnik
na nowy lub poddając go liftingowi?

Zdjęcie grzejnika ze ściany to dobra okazja, żeby wyposażyć go w grzałkę elektryczną. Grzałka elektryczna daje możliwość korzystania z funkcjonalności grzejnika także poza sezonem grzewczym. Terma oferuje szeroki wybór grzałek, od podstawowych modeli z funkcją włącz-wyłącz, przez urządzenia z wbudowanymi programami suszenia lub ogrzewania, aż po zaawanasowane grzałki zintegrowane z czujnikami temperatury i otwarcia okien, sterowane z poziomu smartfona. Można wybrać także grzejnik z wbudowaną grzałką One, niewidoczna grzałka nie zmienia formy grzejnika, a jednocześnie pozwala korzystać z niego przez cały rok.

Sprawdź, jakie grzałki elektryczne oferuje TERMA

 

 

2021-12-30, 16:27 - Magdalena Jagielska