Kiedy wybrać grzejnik elektryczny?

Grzejnik elektryczny

 

W Europie Zachodniej, głównie we Francji, grzejniki elektryczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem rynku. Ten trend zyskuje na popularności również w Polsce. Co przemawia za rozważeniem zakupu grzejnika elektrycznego?

 

Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość ogrzewania pomieszczeń niezależnie od sezonu grzewczego, a więc także późną wiosną i wczesną jesienią. Taką możliwość dają co prawda również tradycyjne grzejniki z wbudowaną grzałką elektryczną, jednak zawsze wymagają one przyłączenia do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub kotłowni. Tymczasem grzejniki elektryczne możemy montować w dowolnych miejscach pomieszczeń, również z dala od źródeł dostępu do sieci cieplnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku inwestycji zamkniętych, kiedy nie mamy już możliwości dokonania dodatkowych przyłączeń do sieci. Do instalacji grzejnika elektrycznego wystarcza standardowe gniazdko elektryczne. Wkładamy wtyczkę i gotowe, możemy cieszyć się ciepłem.

 

Warto jednak mieć na uwadze, że pomimo ograniczeń projektowych, grzejniki z przyłączem do  sieci cieplnej, są tańsze w eksploatacji. Ceny energii elektrycznej co prawda spadają, ale w ujęciu całościowym ogrzewanie dużych powierzchni wyłącznie grzejnikami elektrycznymi prawdopodobnie okaże się droższe od eksploatowania grzejników c.o. Zawsze warto jednak rozważyć zasadność wykorzystania grzejników elektrycznych tam, gdzie koszty położenia instalacji centralnego ogrzewania są relatywnie wysokie. Przykładem mogą być dacze i domki rekreacyjne, pomieszczenia położone wysoko, gdzie trudniej jest przeciwdziałać siłom grawitacji, czy też wspomniane już inwestycje zamknięte, kiedy potrzebujemy dogrzania pomieszczeń. 

 

Przjed podjęciem decyzi warto rozważyć bilans zysków i kosztów, dotyczący zarówno eksploatacji jak i środków przeznaczonych na inwestycję.

Terma produkuje dwa rodzaje grzejników elektrycznych. 

 

Grzejnik Elektryczny

Grzejnik elektryczny

Pierwszy to grzejnik elektryczny z czynnikiem grzewczym, którym jest olej. Źródłem ciepła jest zanurzona w nim grzałka, która nagrzewa się dzięki zasileniu z sieci elektrycznej. W ofercie Terma mamy wiele tego rodzaju grzejników elektrycznych, począwszy od prostych modeli zbudowanych z profili, jak AlexLima czy Bone, aż po designerskie formy grzejników dekoracyjnych np. RetroEasy czy Zig Zag.

 

Drugim typem grzejników elektrycznych produkowanych przez markę Terma są grzejniki suche z umieszczonym wewnątrz rury kablem grzewczym. Jednym z nich jest lekki, nowoczesny Spiro, który łączy w sobie funkcjonalność z pięknem prostej formy.  Inną propozycję stanowi designerska Perła, grzejnik o wielkim potencjale dekoracyjnym stworzony z dwóch giętych profili.

 

Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o grzejnikach elektrycznych, zapraszamy do odwiedzenia naszej bazy wiedzy na www.termaheat.pl

2016-05-12, 13:44 - Magdalena Jagielska