Element grzejny i sterownik w systemie grzałek TERMA KTX

Element grzejny TS1 oraz sterownik KTX 4  

System KTX

Większość grzałek elektrycznych dostępnych na rynku to propozycje jednoelementowe, co oznacza, że ich konstrukcja składa się elementu grzejnego zakończonego obudową, w której ukryty jest system sterujący grzałką. Element grzejny i sterownik stanowią całość, a montaż polega na wkręceniu grzałki w kolektor grzejnika.

System grzałek KTX wyróżnia się na rynku możliwością odłączenia elementu grzejnego od sterownika, co niesie za sobą szereg pozytywnych konsekwencji, niezależnie od tego czy grzałka montowana jest w grzejniku zasilanym z układu centralnego ogrzewania czy też w wersji elektrycznej.

Co warto wiedzieć o systemie KTX?

System KTX składa się z dwóch produktów: elementu grzejnego Terma Split
oraz sterownika grzałki KTX. Element grzejny TS praktycznie w całości pozostaje schowany w kolektorze, na zewnątrz pozostaje jedynie złącze Split, do którego mocowany jest sterownik.

Element grzejny Terma Split dostępny jest w I oraz w II klasie ochronności. W Polsce większość urządzeń elektrycznych oferowanych jest w I klasie ochronności, a sterownikiem pasującym do elementu Terma Split 1 jest rodzina sterowników KTX. W przypadku produktów outletowych możliwe jest zaoferowanie do sprzedaży urządzenia w II klasie ochronności o nazwie Terma Split 2, do którego pasują sterowniki SKT.

Grzałki KTX i SKT to odpowiedniki I i II klasy ochronności. Klasa II w Europie jest powszechnie stosowana na rynku francuskim, nie ma jednak przeciwskazań do zainstalowania produktów tej klasy w Polsce.

Terma oferuje w sprzedaży zarówno kompletne grzałki KTX i SKT, składające się  z zestawu zawierającego element grzejny i sterownik, jak i osobne elementy grzejne TS oraz sterowniki. Daje to możliwość dowolnego konfigurowania zestawów i wymiany sterowników bez konieczności deinstalacji elementu grzejnego. W przypadku remontu lub na czas transportu, sterownik można odłączyć. Łatwo go także wymienić na nowszy model lub w razie zmiany aranżacji wnętrza, na inny kolor.  

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu?

Kiedy podejmiemy decyzję o zakupie grzałki KTX do grzejnika wodnego, możemy zdecydować się na kompletny zestaw lub zakupić oddzielnie element grzejny i wybrany sterownik.

Gdy kupujemy grzejnik elektryczny napełniony czynnikiem grzewczym, z fabrycznie wkręconą grzałką, zwykle będziemy mieli do czynienia z wersją z zamontowanym elementem grzejnym TS1 lub TS2. Oznacza to, że do zarządzania grzałką potrzebny jest odpowiedni sterownik. Dokładne informacje o wyposażeniu grzejnika elektrycznego znajdują się w jego opisie oraz w kodzie produktu.

Poniżej prezentujemy dostępne w sprzedaży sterowniki grzałki KTX, do kompletowania z elementem grzejnym TS1. W przypadku chęci zakupu sterownika SKT do elementu grzejnego TS2 należy skontaktować się z zespołem sprzedaży, np. za pomocą formularza kontaktowego.

Każdy sterownik KTX i SKT (poza wersją Blue) dostępny jest w pięciu kolorach obudowy: biały, czarny, chrom, silver mat oraz złoty.

Sterownik KTX 1

Sterownik pozwala na regulację grzałki w dwóch nastawach: 50% lub 100% mocy nominalnej. Dzięki dużym klawiszom grzałka jest wygodna w obsłudze.

 

Sterownik KTX 2

Sterownik oferuje pięć ustawień temperatury grzejnika (w zakresie od 30°C do 60°C) oraz prezentuje wybraną nastawę na obudowie.

Sterownik KTX 3

Sterownik pozwala na regulację temperatury grzejnika w zakresie od 30°C do 60°C co 1°C, aktualna nastawa prezentowana jest na wyświetlaczu LCD. 24-godzinny TIMER umożliwia zaprogramowanie czterech przedziałów czasowych, w których grzałka utrzyma zadaną temperaturę lub pozostanie wyłączona.

Sterownik KTX 4

Sterownik pozwala na precyzyjne utrzymanie temperatury grzejnika w zakresie od 30°C do 60°C z co 1°C, aktualna nastawa prezentowana jest na niebieskim wyświetlaczu LED. Rozszerzona funkcja Timera automatycznie wyłącza grzałkę po 1, 2, 3 lub 4 godzinach, co pozwala efektywnie zarządzać energią elektryczną.

Sterownik KTX 4 Blue

Sterownik będący elementem systemu Blue, daje możliwość zarządzania grzałką z poziomu aplikacji na urządzeniu mobilnym (tablet, smartfon). Funkcja tworzenia rozbudowanych indywidualnych harmonogramów pracy przekłada się na optymalne wykorzystanie energii elektrycznej.

2021-09-06, 17:15 - Magdalena Jagielska